AA Országos Találkozó

MENÜ

Hasznos információk

Bár az elsődleges célunk józannak maradni és más alkoholistákat a józanság útjára segíteni, azért szeretjük tudni hol is járunk egy ilyen országos találkozó alkalmával. A pécsi polgárok és így mi AA-sok is büszkék vagyunk arra a városra ahol élünk. Látnivaló van bőven. Tudjuk, hogy a mostani alkalom nem erről szól. Nincs kellő idő, hogy kielégítően megismerkedjetek a várossal. Talán egy kis ízelítőt, kedv csinálót tudunk nyújtani számotokra.

A gyűlés végén azt mondjuk: "Gyertek vissza !", most vegyétek ezt szó szerint ! Gyertek vissza, hogy igazán megismerhessétek a várost. Mit kinálunk ? Egy történelmi múltban, és látnivalóban  gazd várost. Egy csodálatos kirándulásokat kínáló Mecseket. Gazdag kultúrális programot, nyári szinházzal, koncertekkel. Mi AA-sok azt kínáljuk,  hogy minden nap találsz gyűlést ha ide látogatsz. A város jelmondata: "Pécs a kultúra városa", mi azt mondjuk: "Pécs a józanodás városa".

 "Pécs, a kultúra városa"

Egymásra és egymás mellé épült itt, - és ma is látható - a római kor, a középkor, a török hódoltság, majd a polgárosodás számos értéke, gótikus, reneszánsz, barokk kori lakóház, keresztény templom és mohamedán imahely, mecset és dzsámi, fürdő és középület.

Kelta és pannon törzsek lakta vidéken a II. század elején a rómaiak alapítottak várost Sopianae néven. A település a IV. századra tartományi székhellyé és a korai kereszténység egyik jelentős központjává vált. A terület mindig jó életfeltételeket kínált az itt letelepedett népcsoportoknak. Erről tanúskodnak a feltárt régészeti leletek. Sopianae (a római kori Pécs) városának és temetőjének régészeti kutatása több száz éve folyik. Az előkerült leletek alapján körvonalazódott a város és az ettől északra, a Mecsek hegység lejtőin elhelyezkedő temető területe. Sopianae városának közössége a IV. században jelentős számú sírépítményt (kápolnát, sírkamrát, épített sírokat) emelt. A múlt öröksége a neolit korig vezet vissza. Az emlékek mind építészet, mind művészet szempontjából páratlan alkotások, amelyek 2000 óta az UNESCO világörökség részét képezik. 2007-ben készült el a Cella Septichora Látogató Központ, ahol a sírkamrák összenyitásával föld alatti régészeti lelőhelyen csodálható meg a Korsós sírkamra, a Péter-Pál sírkamra, a Nyolcszögű sírkápolna,és számos sírkamra.

A népvándorlás után, 1009 körül, Szent István püspökséget alapított Pécsett. A település gazdasági és kulturális nagyságának köszönhetően 1367-ben, Nagy Lajos király uralkodása idején, Orbán pápa aláírta az egyetem alapításának bulláját - így vált Pécs városa az első magyarországi egyetem székhelyévé. A középkori Pécset az ország kulturális, művészeti életének egyik központjává tette Janus Pannonius püspök, a magyar humanizmus nagy költője, a latin nyelvű magyar költészet legjelesebb képviselője. Sok éven át az egyetem is az Ő nevét viselte. A Pécsi Tudományegyetem jelenleg is meghatározó szellemi, tudományos központ, a tíz karon több mint 20 ezer fős hallgatói létszámmal.

A 150 éves török hódoltság után – e korszak gazdag építészeti emlékeinek megőrzésére nagy figyelmet fordított a város –, 1780-ban Pécs szabad királyi városi rangot kapott Mária Terézia királynőtől. Ezt követően erőteljes polgárosodás, gazdasági fejlődés indult el. Az iparosodás a XIX. század első felében jelentősen felgyorsult, a Zsolnay-kerámia, a Littke-pezsgő, az Angster-orgona világhírűvé váltak. Pécs gazdasági életében a szénbányászat fokozatosan erősödő szerepet töltött be a 19. század második felében. Az ágazatot egyre inkább meghatározó Duna Gőzhajózási Társaság az 1850-es évek elején telepedett meg a városban azzal a céllal, hogy a jó minőségű mecseki szenet Mohácsra eljuttatva gőzhajóin felhasználja, illetve a kibányászott szén maradékát a piacon értékesítse. A DGT a XIX. század második felében egyre másra vásárolta fel a kisebb bányákat, aminek eredményeképpen a XX. századforduló időszakára gyakorlatilag kizárólagos pozícióhoz jutott.

A rendszerváltás utáni idők Pécset érzékenyen érintették, az ipari üzemeket a gazdaságtalanságra hivatkozva szinte kivétel nélkül bezárták, az új ipartelepítések jelentéktelen szinten maradtak a korábbiakhoz képest, a munkanélküliség hatalmasra nőtt. Az 1990-es években a délszláv háború közelsége a turizmust is jelentősen visszavetette. Az utolsó időkben már csak jelentéktelen szinten működő szénbányászat 2004 májusában szűnt meg. Bár az elmúlt ezredfordulón megváltozott a város gazdasági szerkezete – egyre inkább a tudás-, az egészségügyi, a kulturális ipar lép előtérbe – ami azonban nem változott, Pécs sokarcú település maradt, ahol a nemzetiségek hagyományai, értékei ötvöződnek.

Pécs mindig soknemzetiségű település volt, kulturális rétegek rakódtak egymásra, nemzetiségek hagyományai, értékei ötvöződtek két évezredes története során. Svábok, horvátok, szerbek, romák és magyarok ma is békében élnek egymással. Tény, hogy Pécs városa inkább szellemi élete, kulturális, történelmi értékei, sajátos stílusa által vonzó. Méltán viselhette 2010-ben az "Európa Kulturális Fővárosa" címet. Egy gyönyörű rövid felvétel a városról

 

 "Pécs, a józanodás városa"

Pécsi Anonim Alkoholisták története:

Kezdetek, a pécsi AA története nagyvonalakban F.Ottó tollából:

Pécsen nem egészem egy évvel a budapesti után, 1989 tavaszán volt  az első AA gyűlés.  Előzménye, DR. K. Gábor  munkássága, akire katartikus hatással volt  Varsói találkozása az AA-val.  Hazatérte után a New Yorki szolgálati irodán keresztül jutott el a Kék Golyó utcai AA gyűlésre.  - Elmondása szerint  a pécsi csoport megteremtése Helmut teljesítménye.  Előtte eljött a hétvégén az akkor remeknek számító nyugati kocsijával, s meglátogattunk vagy 30 alkoholistát, akik a Mentálhigiénés Intézet kezeltjei voltak, s meghívtuk őket az első gyűlésre.  Szóval Helmut volt a kezdeményező és az előkészítő.

Az első gyűlés után B. László püspöki titkár segítségével kaptunk egy szobát a katolikus egyház egyik Apáca utcai épületében  szombatonként, délután egy órára, itt voltak a meetingek.  M. Csaba es magam voltunk az "elnökök", azok pedig akik eljártak joggal állandóan bíráltak minket, hogy "nem vagyunk alkoholisták".   Volt egy perselyünk is, amit sokáig őriztek a csoportok mint egy ereklyét.

Úgy emlékszem hogy decemberben volt az utolsó olyan gyűlés, amin mi elnököltünk Csabával, s akkor bedobtuk a törölközőt. Meglepetésünkre volt két ember, akik azt mondták, ők folytatják, s átvették a perselyt. Közülük az egyik később eljárt a Cs. Simon által vezetett gyűlésre is a következő évben.  Cs. Simon mar 1990 elején feltűnt  Pécsett, az egyetemen/főiskolán tanított februártól kreatív festést (kínai elemekkel), meghívott, így találkoztam vele. Érdeklődött a pécsi AA-ról, s aztán elkezdte a mai BTK B épület  II. emeletén. -

Amikor  T. Csaba 1990 júniusában először jött AA gyűlésre, Simon vezette a gyűlést.  Csaba  1990 június 06-dikán került az Idegklinika „C” osztályára. Dr. K. Gábor bevitte hozzá a Lengyelországból Pécsen vendégeskedő  Bill nevű társunkat egy kis beszélgetésre. Tíz nap után Csaba részt vehetett  az első AA gyűlésén.   1990 őszén már  Csaba vezette a gyűlést, Ő fogadta a sokunk által ismert Károlyt, aki ismertető jelként piros táskával érkezett. 

Ildikó 1991-ben csatlakozott a programhoz.  Nehezményezte, hogy a  „B” épületben nem volt állandó terem,  technikai problémák zavarták a gyűlések menetét. 1992-ben elpanaszolta KATINAK, hogy nem érzi biztonságban a csoportot. KATI válasza: - Édesem, csinálj olyan gyűlést, ami neked tetszik. – Ezen kijelentés kapcsán találták meg az Evangélikus Templom helyiségét, ahol 1992-től kezdett el működni a Keddi Csoport. Eleinte kevés résztvevővel ( volt, hogy Ildikó egyedül ülte végig a gyűlést ), ami lassan gyarapodott. Az ide járó társaink közül Zsuzsa a Bazilika Plébánián szervezte a Pénteki csoportot,  Anikó és Sándor a Református Plébánián szervezték a Vasárnapi csoportot, biztosítva ezzel a pécsi AA folyamatos működését.

Országos Találkozót Pécsett először 1997-ben tartottunk, ez volt a Névtelen Alkoholisták (A.A.) III.- Konferenciája. Akkor a helyszín a Liszt Ferenc Hangversenyterem (Király utca 83.) volt.

Meghívó 1997

1999. október 22.-én szintén a Liszt Ferenc Hangversenyteremben tartottuk a "Tíz éves az A.A. Pécsett" címmel ünnepi nyitott gyűlésünket.

A következőt kerek évfordulónkat már Országos Találkozó keretében ünnepeltük 2009-ben a Református Gimnáziumban (Engel János utca). A mostani találkozón is ünneplünk. Visszatekintünk az elmult 30 évre, és megemlékezünk azokról a társainkról is akik lelkesen működtették a pécsi A.A.-at. Meg kell említenünk azokat a szakembereket és társainkat is akik támogatása ugyancsak fontos volt, hogy a pécsi A.A. közösségek működése töretlen legyen. 

Ma már Pécsett a hét szinte minden napján van gyűlés, összesen 13 csoportban több száz tagunk van.  Mivel nevünkhöz méltóan ragaszkodunk tagjaink névtelenségéhez, így tagságunkat is csak becsülni tudjuk.

 

Pécsi A.A. Gyűlések

Hétfő

16:30

Rét u. 2.

Pszichiátria orvosi szoba

18:00

Szabadság u. 35.

Református Templom, Parókia

Kedd

17:00

Szabadság u. 35.

Református Templom, Parókia

17:30

Petőfi u. 7.

Keresztény Adventi Közösség

Csütörtök

16:30

Dóm tér 1.

Székesegyház, Kocsis L. terem melleti Kőtárban

18:00

Váradi Antal u. 7.

Vasutas Művelődési Ház

Péntek

16:30

Dóm tér 3.

Székesegyház, Plébánia II.emeleti imaterem

Szombat

18:00

Király u. 21.

Bázis Addiktológiai szolgálat

Vasárnap

9:00

18:00

Petőfi u. 7.

Szabadság u. 35.

Keresztény Adventi Közösség

Református Templom Parókia

Szállás és étkezés rendelést lezártuk

  • AA-Pécs hírek
    2023-09-28 12:11:21

    Itt jelenik meg...

  • AA-Pécs hírek
    2023-09-28 12:11:21

    Itt jelenik meg...

  • 2019-06-03 12:09:52

    Szállás igényeket begyüjtöttük, köszönjük közreműködéseteket.

  • Megjelent a program
    2019-05-06 07:28:35

    Szinte véglegesnek mondható a programunk, Megtekinthető a Program menüpontban.

Asztali nézet